یکی از تشابهات همه افراد موفق درهر شغلی تسلط و حرفه ای بودن آنهاست. اصول و مبانی حرفه ای شدن شامل رعایت نکات زیر است:

  • داشتن دید تاجرانه
  • برنامه ریزی
  • تخصیص زمان

دید تاجرانه:

شما باید نسبت به فعالیت در شرکت بیز یک دید کاملاً تجاری داشته باشید در این تجارت شما صاحب کار خود هستید و نسبت به خودتان و افرادی که معرفی می کنید، تعهد دارید تنها کاری که باید انجام دهید این است که اگر از این کار درآمد چند میلیون تومانی می خواهید باید برخوردتان با آن تاجرانه باشد، چرا که هیـچ تجارت موقتی وجود ندارد بلکـه این برخی تجار می باشند که موقتی کار می کنند. هرگز نباید فکر کنید که چون سرمایه اولیه ناچیزی برای شروع این کار لازم داشتید، پس نباید کارتان را جدی بگیرید و این کار پتانسیل یک تجارت عظیم را ندارد. بهتر است به درآمد افراد موفق در این حرفه نگاه کنید که در آمد ماهانه برخی از آنها حتی بیشتر از تجارتی است که صاحبان آن چند صد میلیون سرمایه در کار گذاشته اند و سال ها مشغول فعالیت در آن کار هستند.

به هر حال شما چیزهای بسیار زیادی برای به دست آوردن در این حرفه دارید.

·        برنامه ریزی:

برای شروع کار حتماً یک سررسید تهیه کنید و همیشه از روی برنامه ریزی عمل کنید. وارد عمل شدن بدون برنامه ریزی عامل بسیار از شکست هاست که قانون شش P می گوید.

 

Proper Prior Planning Prevennts Performance

برنامه ریزی مناسب در ابتدای کار باعث اجتناب از ارائه عملکرد ضعیف می شود.

این تجارت، تجارت قرار ملاقات هاست و برای انجام درست آن شما باید کارهایتان را برنامه ریزی کنید و زمانتان را طوری تنظیم کنید که بتوانید به بهترین نحو از آن استفاده کنید.

·        تخصیص زمان:

دلیل اصلی عدم موفقیت افراد در این حرفه، همانطور که قبلاً گفته شد، جدی نگرفتن کار و در پی آن پشتکار نداشتن و صرف نکردن زمان برای آن است. البته شکست یک نفر در این تجارت،  شکست این تجارت نخواهد بود. در واقع سرمایه شما در این تجارت پولی که برای خرید محصولات می پردازید نیست، بلکه

سرمایه اصلی شما برای موفقیت در این کار زمان است.

بعضی از دوستان به این دلیل که به سوددهی سیستم خوش بین نیستند زمانی را به این کار اختصاص نمی دهند. این تجارت بسیار شبیه کشاورزی است و روش سریعی برای پولدار شدن نیست. مانند یک کشاورز فکر کنید. ابتدا باید مزرعه را شخم بزنید. سپس دانه را در خاک مناسب بکارید. آنگاه مجبورید گیاهان را آب دهید و خاک را کود دهید. سپس مجبورید علف های هرز را وجین کنید و سرانجام وقتی شروع به رشد کرد آیا آن را تنها رها می کنید؟ نه هنوز ممکن است از بین برود. اما زمانی که این گیاه از یک دانه بالغ می شود به هزاران دانه تبدیل می شود.

 

آیا تا به حال کشاورزی را دیده اید که دانه ها را روی زمین بپاشد و بعد بگوید اگر دانه ها رشد کرد و به بار نشست آنگاه می آیم و به مزرعه رسیدگی می کنم. آخر معلوم نیست رشد کند یا نه. اینجوری ممکن است وقتم تلف شود . قطعاً ندیده اید ولی در این حرفه از این گونه افراد زیاد پیدا می شود. کسانی که در این تجارت شکست می خورند تنها میوه را می خواهند . اما نمی خواهند برای رشد مزرعه، کاشت بذر، کوددهی به خاک و آب دادن به جوانه ها تلاش کنند، آنها نمی خواهند دستشان خاکی شود.

اگر یک سازمان بزرگ و درآمد زیادی می خواهید باید بهای آن را بپردازید. باید برای چند ماه مهمانی، دیدن فیلم، بازی کردن و… را از دست بدهید. باید مشتاقانه بخواهید تا آموزش ببینید تا بتوانید دیگران را تمرین دهید. همچنین باید مشتاقانه برای آموزش و تمرین دیگران زمان صرف کنید تا آنها هم راهبر شوند این تجارت پرورش دادن است و پرورش دادن هم بسیار زمان بر است. پس صبور باشید و این را بدانید که این یک روش سریع برای پولدار شدن نیست بلکه یک روش مطمئن پولدار شدن است.

واقعیت این است که حداقل زمان لازم برای شروع در این کار روزی 2 تا 4 ساعت است. و کمتر از آن به نتیجه نخواهد رسید. اما به مراتب که درآمد شما بیشتر می شود خودتان زمان  بیشتری را به آن اختصاص خواهید داد. به سادگی می توانید با پرس و جو از افراد موفق دریابید که وقتی آنها درآمدشان افزایش می یابد به جای اینکه خیالشان راحت شود و وقت کمتری صرف کنند برعکس زمان بیشتری برای رشد و آموزش تیم اختصاص می دهند. به یاد داشته باشید که سرمایه اصلی شما برای شروع موفقیت در این کار زمان است نه هزینه خرید و ثبت نام. هرگز به درآمدی نمی رسید، مثل اینکه یک رستوران افتتاح کنید ولی همیشه تعطیل باشد و با خود بگویید تا وقتی که مشتری های آن زیاد شود صبر می کنم و بعد درب رستوران را باز می کنم.

اگر بخواهید برای شخص دیگری و در تجارت او کار کنید، درآمد شما از ابتدا تا انتها حتی بعد از گذشت 10 سال هیچ تفاوتی نخواهد کرد که این اصل تفاوت کار سنتی با کار مدرن است. یعنی روز اول کاری، با وجود عدم تجربه و مبتدی بودن شما با چندین سال تجربه مفیدشان، برای کارفرما هیـچ ارزشی ندارد. چون تمام کارفرماهـا افـراد را کیلویی می خرند و جزئی به فـروش می رسانند. اما این در حالی است که تمام تجار موفق ابتدا در یک حرفه وقت می گذارند تا خوب آموزش ببینند و در ابتدا توقعی برای سود کردن ندارد و فقط وقت و پول خود را در آن حرفه سرمایه گذاری می کنند تا بعد از مدتی آن کار به سود دهی برسد. پس شما هم باید از ابتدا کارتان را جدی بگیرید و وقت خود را در آن سرمایه گذاری کنید تا بعد از مدتی درآمد و فراوانی به سویتان سرازیر شود.

نکته: درست است که بخشی از وقت شما صرف آموزش دیدن و مطالعه کردن جزوات و کتاب ها می شود ولی به یاد داشته باشید که زمانی نتیجه عملکردتان را می گیرید که خودتان و یا افراد سازمانتان آن را به دیگران معرفی کنند. کارهای دیگری که انجام می دهید از قبیل جلسات آموزشی و غیره مربوط به بخش آماده سازی هستند و تا وقتی وارد قسمت های عملی و معرفی کار نشوید سودی به شما تعلق نمی گیرد.